Lor Peyniri (Ricotta) Nasıl Yapılır?
Taze ve kolay

0 0
Lor Peyniri (Ricotta) Nasıl Yapılır?

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
3 litre süt
1/2 çay bardağı limon

Bu kadar kolay olmasına çok şaşıracaksınız

Ingredients

Directions

Share

Herkese Merhabalar,

Aslında mutfağa girip de bugün de bir lor peyniri ya da İtalyanların dediği gibi Ricotta yapayım diye işe başlamadım. Her şey aldığım sütün kesilmesiyle başladı.

Nisoşko 1 yaşına girdiği günden itibaren ona inek sütü vermeye başladım. Ama pastörize sütler de bir türlü içime sinmiyordu. Ne tesadüf ki İstanbul’da eski usul kapı kapı gezip “Süüüt” diye bağırarak süt satan bir sütçü bulmak kısmet oldu. Şimdi ” Ay bu devirde açık süt mü alıyorsun, kim bilir içinde ne mikroplar vardır!” demeyin, hepimiz en azından ben ve kardeşim bu sütlerle büyüdük. Anneannemlerin sütçü olduğundan da bahsetmiştim size, o yüzden de açık süt almak bana bi nebze daha tanıdık da geliyor. Ayrıca kendimce bir test yaptım ve açık sütün daha güvenilir olduğuna da kanaat getirdim. Şöyle ki; hatırlarsanız bu yaz cehennem sıcaklarını yaşadığımız bir dönem oldu. O sıcakta değil açıkta yiyecek bir şey bırakmak, biz bile bir süre sonra ekşimiş gibi kokmaya başlıyorduk ( iğrenç ama gerçek) Neyse ben o cehennem sıcağında bir biberona marketten aldığım güvenilir bir markanın günlük sütünü pişirip, ılıtıp koydum, diğer biberona ise sütçüden aldığım açık sütü pişirip, ılıtıp koydum. Aradan ortalama 3-4 saat geçmişti ki açık sütün tadında sıcakta kalmaktan mütevellit hafif bir değişim olmaya başladı. Akşama doğru ise tamamen ekşimişti. Ama günlük süt; ertesi gün akşam bile tadına baktığımda o sıcağa rağmen hala aynı tadını koruyordu, yani hiç bozulmamıştı.

Şimdi siz düşünün nasıl bir koruyucu var ki içinde bu süt ekşimiyor. Sadece pastörizasyon işlemi ekşimemesi için yeterli midir bilmiyorum bilen varsa aydınlatırsa da çok sevinirim, ama bana mantıksız geliyor.

Öyle manyak bir anne değilim. Her şey organik olsun, en doğalı olsun, asla şeker yemesin diye kaygılarım yok. Evde açık süt bitince, marketten günlük süt de alıp veriyorum ya da normal karton kutudaki pastörize sütlerden de. Canı isterse çikolata da yiyor Nisoşko, ya da sokakta satılan simit, haşlanmış mısır falan da. Kısıtlamıyorum, abartmamaya da çalışıyorum. Ama içime sinen şeyleri daha çok tüketsin istiyorum her ana gibi 🙂

Neyse işte gene bi gün süt aldım hem de 3 lt ve klasik ocağa koydum kaynattım. Bir baktım süt kesildi. Dedim napıcam bu kadar sütü atsam da yazık günah. En iyisi lor peyniri yapayım dedim ve işte buyrun tarifi.

Kahvaltılarda, makarnalarda, böreklerde, tatlı ve kurabiyelerde kullanabilirsiniz.

Hepinize iyi pazarlar diliyorum.😘

(207.347)

Steps

1
Done

Kesilmiş Sütten Lor Yapmak İçin

Öncelikle kesilmiş( bozulmuş) yani ayrışmaya başlamış olan sütün sıcaklığının kaynama noktasına yakın ancak kaynamayan bir durumda olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Optimum sıcaklık 80 derece, eğer mutfak termometreniz varsa ölçersiniz. Ama eğer yoksa ( ki benim de yok) süt kesildiği an tencereyi ateşten aldığınız zaman, siz limon suyunu sıkıp ilave edene dek geçen süre optimum sıcaklığa ulaşmanız için yeterli olacaktır.

2
Done

Limon suyunu ilave ettikten sonra, tencerenin kapağını kapatıp ortalama 2 saat beklemeniz gerekiyor, ayrışma işleminin tamamen gerçekleşmesi için. Böylece peynir altı suyu ile peynir yani lor peyniri olacak kısım birbirinden ayrışmış oluyor.

3
Done

Ortalama 2 saat bekledikten sonra, derince bir kabın üstüne tel bir süzgeç koyun ve tüm sütü buraya boşaltın. Böylece lor peynirini, peynir altı suyundan ayrıştırmış olacaksınız. Tamamen tüm suyunu salması için, 2-3 saat bu şekilde beklemesi yeterli olacaktır. Eğer hava çok sıcaksa üstünü örtüp buzdolabında da bekletebilirsiniz suyunu bırakması için.
Suyunu bıraktıktan sonra taaa-taa lor peyniriniz hazır. bu şekilde hafif süt kokan tatlımsı haliyle tüketmek isterseniz, ya hemen tüketin ya da buzdolabında 3-4 gün kalabilir. Ancak uzun süre dayanmasını istiyorsanız tuzlamanız gerek.

4
Done

Taze Sütten Lor Yapmak İçin

Taze sütten lor yapmak için , aldığınız sütü çelik bir tencereye koyuyor ve ocağın altını yakıyorsunuz. İdeali olan 80 dereceye gelmesini bekliyorsunuz. Termometreniz varsa onunla ölçün, eğer yoksa sütün üstü kaymak tabakası ile kaplandığında tencereyi ateşten alın. Bu şekilde ortalama 80 dereceyi yakalamış olacaksınız. İçine limon suyu ilave edin ve üstte yer alan 2. ve 3. adımları uygulayın.
Afiyet olsun, sunumu ve kullanım alanı size kalmış :)

5
Done

Tarif Notları

- Kesinlikle çelik bir tencere kullanmalısınız.
- Sütü kestirme ve ayrıştırma işlemini sirke ile de yapabilirsiniz ve bu işlem sırasında eğer tuzlu bir lor istiyorsanız tuz da ilave edebilirsiniz.
- Lor peynirini suyundan arındırıp, süzdürme işlemini eski usul temiz bir tülbent yardımıyla da yapabilirsiniz.

GokcenMutaf

Merhaba, Ben Gökçen; bitanecik kızım Nisan, canımın içi eşim Serdar ve diğer tüm sevdiklerim için mutfağımda pişirdiğim yemekleri paylaştığım; bazen seyahat anılarımızı anlattığım, bazen de hayata dair bir şeyler karaladığım bloğuma hoşgeldiniz :) Bloğumda gezerken keyifle vakit geçirmeniz, tarifleri denemeniz ve hayatın sıkıcı kısımlarını biraz da olsa unutabilmeniz dileklerimle <3

previous
Güvem Marmelatlı Mini Tartlar
next
Lor Kurabiyesi
previous
Güvem Marmelatlı Mini Tartlar
next
Lor Kurabiyesi

Add Your Comment

Güvenlik *